Wykład Desa Coulama

 

23 maja 2016 (poniedziałek) o godzinie 14.00 w sali 107 w ramach festiwalu Tauron Musica Electronica Nova odbył się w Instytucie Muzykologii wykład Desa Coulama: Paryż – arras dźwiękowy. 22 maja o godzinie 19.00 w ramach sesji Kina Dźwięku festiwalu Des Coulam zaprezentował swoje nagrania terenowe zrealizowane w Paryżu - informacje o prezentacji na stronie festiwalu.

Des Coulam urodzony w Wielkiej Brytanii specjalizuje się w nagrywaniu krajobrazów dźwiękowych miast. Od 17 lat mieszka w Paryżu, gdzie jego działalność skupia się głównie na nagrywaniu miejskich pejzaży dźwiękowych, sztuce spacerów dźwiękowych oraz dźwiękowym dziennikarstwie. Jest założycielem i kuratorem Paris Soundscapes Archive, bogatej kolekcji współczesnych dźwięków Paryża. Dźwięki z tego archiwum wykorzystywano w produkcjach radiowych, filmowych i telewizyjnych na całym świecie. Artysta określa siebie jako flâneur – włóczęgę, bez końca wędrującego ulicami Paryża, obserwującego poprzez aktywne słuchanie.

Na pracę Desa Coulama mają wpływ dzieła fotografów ulicznych końca XIX i początku XX w., od skrupulatnych dokumentacji dziewiętnastowiecznego Paryża po sugestywne fotografie uliczne i pionierskie fotoreportaże autorstwa Roberta Doisneau. Jednak inspiracją do jego szczegółowych eksploracji współczesnego krajobrazu dźwiękowego Paryża była twórczość francuskiego pisarza, eseisty i filmowca Georgesa Pereca, który nauczył go, jak obserwować to, „co dzieje się wtedy, gdy nie dzieje się nic”.

Paris – A Sound Tapestry nie jest konwencjonalną kompozycją elektroakustyczną ani też skupiającym się na turyście dziennikiem podróży. Jest natomiast dźwiękowym pejzażem Paryża skompilowanym z nagrań w terenie, wykonanych głównie na obrzeżach miasta. Jest odzwierciedleniem multikulturowego, wieloaspektowego, zawile utkanego dźwiękowego arrasu, doświadczanego przez dźwiękowego włóczęgę, bez końca wędrującego ulicami miasta, obserwującego poprzez aktywne słuchanie. Żadnego z dźwięków nie poddano obróbce ani manipulacji, dźwięki po prostu mówią same za siebie i snują własną opowieść. Paris – A Sound Tapestry jest dedykowany ofiarom zamachów terrorystycznych w Paryżu 13 listopada 2015 r. i wszystkim tym, którzy nazywają Paryż domem. Specjalne podziękowania dla Cheryl Tipp, kuratorki dźwięków przyrody i środowiska w British Library w Londynie, za pozwolenie na wykorzystanie nagrania głosu Ludwiga Kocha z 1952 r.