Spotkanie z Profesorem Philipem Zimbardo w IPs

28 maja mieliśmy zaszczyt gościć w Instytucie Psychologii światowej sławy psychologa, legendę współczesnej psychologii społecznej - Profesora Philipa Zimbardo. Profesor zgodził się nas odwiedzić pomimo wielu innych zobowiązań, napiętego terminarza spotkań oraz sędziwego już wieku. Z uwagi na to ostatnie, spotkanie przebiegało w formule niewykładowej, a zebrana w Auli naszego Instytutu publiczność oraz goście mieli okazję zobaczyć nie tylko samego Profesora, ale też kilka nietypowych atrakcji, które na jego cześć przygotowali nasi studenci i doktoranci.
Jako pierwszy wystąpił zespół teatru studenckiego, działającego przy wrocławskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii w składzie: Patrycja Budna, Aleksandra Pulcer, Mateusz Fryszer i Kamil Szadkowski. Całość reżyserował Jakub Tobisz. Przedstawienie zostało przygotowane specjalnie na okoliczność spotkania z Profesorem Zimbardo, oparte było luźno o cytaty z książki jego autorstwa, a ich zabawne ilustracje można było zobaczyć na scenie w wykonaniu aktorów. Następnie miał miejsce występ stypendysty naszego Instytutu - Petra Turečka, który przy akompaniamencie gitary oraz wykonanych tzw. domowym sposobem oryginalnych instrumentów wykonał kilka utworów muzycznych. Na spotkaniu nie zabrakło też elementu wyskokowego - mgr Michał Misiak zaprezentował bowiem przed publicznością efekty swojej pracy nad produkcją piw z logo wybitnych intelektualistów i psychologów, wśród których nie mogło zabraknąć naszego gościa. Całość spotkania prowadziła - tym razem w roli konferansjerki - dr Agnieszka Sorokowska.
Po części artystycznej przyszła kolej na krótkie wystąpienie Profesora Philipa Zimbardo. Wspominał on początki swojej pracy naukowej, eksperyment więzienny, który przysporzył mu wiele rozgłosu i do dziś uznawany jest za kamień milowy w rozwoju psychologii społecznej, swoje wczesne badania nad nieśmiałością, którą zwykł nazywać "wewnętrznym więzieniem", pionierskie badania nad perspektywą czasową i wreszcie - swoje ostatnie prace nad projektem związanym z pojęciem bohaterstwa (link do oryginalnej strony projektu: https://www.heroicimagination.org/). Powołując się na przemyślenia swojej uczennicy, wybitnej psycholożki Carol Dweck twierdzi bowiem, iż należałoby mówić raczej o bohaterskich czynach, a nie samych bohaterach, o zachowaniach, a nie sprawcach i ich dyspozycjach. Takie ujęcie, przede wszystkim w wymiarze edukacyjnym, warsztatowym, pracy z młodymi ludźmi, pozwala na kształtowanie zachowań prospołecznych i pozytywnych wzorców u dzieci i młodzieży, co jego zdaniem jest dziś jednym z kluczowym zadań współczesnej psychologii.
Na zakończenie Profesor Zimbardo poświęcił bardzo wiele czasu na rozmowy z uczestnikami spotkania, cierpliwie podpisywał książki, pozował do zdjęć pamiątkowych, odpowiadał na pytania i serdecznie dziękował za prezenty. Pomimo zmęczenia i wysokich temperatur pod sam koniec deklarował swoje wielkie zadowolenie z przebiegu spotkania i prosił, aby przekazać podziękowania wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w przygotowania i stworzenie niecodziennej atmosfery podczas jego trwania, co niniejszym czynimy.
Fotorelację z wydarzenia przygotowała nasza studentka Angelika Marcioch. Zachęcamy też do obejrzenia jej pod linkiem https://tinyurl.com/zim-ips, gdzie znaleźć można indywidualne zdjęcia Profesora z uczestnikami spotkania.
W linku https://www.facebook.com/165698126775090/videos/2028130087198542/ materiał z zarejestrowaną wypowiedzią Profesora.