Katarzyna Miller gościnnie w IPs

Z okazji Światowego Dnia Życzliwości 21 listopada w Instytucie Psychologii miało miejsce spotkanie z Katarzyną Miller, psycholożką, psychoterapeutką, filozofką, pisarką, felietonistką, postacią tyleż cenioną i uznaną, co popularną i rozpoznawalną. Wydarzenie przebiegało pod hasłem „Perwersyjny smak trucizny”, zorganizowane zostało przy współpracy z czasopismem Zwierciadło, a jego tematyka oscylowała wokół najnowszej książki Katarzyny Miller pt. "Instrukcja obsługi ludzi toksycznych". Prowadziła je dr Marta Kochan – Wójcik z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia.
Spotkanie miało charakter rozmowy panelowej, w której okazję miała również brać zebrana na sali liczna publiczność. Rozpoczęło się ono od zdefiniowania czym jest toksyczność w procesie wychowywania dzieci, w relacjach interpersonalnych i życiu społecznym oraz dlaczego warto o niej mówić i pisać, także w sposób naukowy. Następnie poruszone zostały kwestie związane z toksycznym środowiskiem wychowawczym, w szczególności tym, które stereotypowo przeznaczone jest dla dziewczynek i młodych kobiet. Zdaniem Katarzyny Miller trening wychowawczy, który zwykle przechodzą dziewczynki, a który przebiega m.in. w oparciu o mit miłości romantycznej i mit dziewictwa z jednej strony oraz mit Matki Polki z drugiej, produkuje szkodliwe dla samych kobiet wzorce wchodzenia w bliskie relacje interpersonalne oraz nie wyposaża ich w mechanizmy radzenia sobie w związkach z osobami toksycznymi. Wiele miejsca poświęcone też zostało społecznym normom dotyczącym płci, charakterystyce stereotypowych relacji damsko - męskich, ich dynamice, wzajemnych oczekiwaniach, pułapkach, w jakie wpadają obie płcie, a czasem właśnie toksyczności. W podsumowaniu pojawiły się sugestie dotyczące sposobów radzenia sobie z toksycznymi związkami i ludźmi, rady odnośnie tego, jak budować związki nietoksyczne oraz jak pracować nad urealnianiem własnych oczekiwań w relacjach z innymi ludźmi.
Serdecznie dziękujemy za wyjątkową atmosferę spotkanie, żywe reakcje publiczności, burzliwą dyskusję i wiele cennych wrażeń, organizatorom zaś za zaangażowanie!
Fotorelację ze spotkania przygotowała nasza studentka - Angelika Marcioch.