Newsy

Dr Magdalena Żurko z naszego Instytutu otrzymała nagrodę „Wrocławska Wolność”. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w dniu 5.06.2024 w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.


W tym roku, już po raz kolejny zorganizowaliśmy pożegnanie studentów V roku psychologii. 5 czerwca 2024 spotkaliśmy się już po raz ostatni w Auli naszego Instytutu. Była to okazja, aby wyróżnić i szczególnie podziękować studentom V roku, którzy w sposób wyjątkowy dali się poznać, jako osoby silnie zaangażowane naukowo i organizacyjnie w życie Instytutu.


Chcielibyśmy serdecznie podziękować studentom wszystkich roczników, którzy w roku akademickim 2023/2024 angażowali się na rzecz naszego Instytutu. Wyróżnione przez nas osoby wspierają nasz Instytut działając w studenckich kołach naukowych, organizując konferencje i spotkania, współpracując z pracownikami przy prowadzeniu prac badawczych oraz reprezentując nas w zawodach sportowych.


Celem wyjazdu była wspólna praca nad artykułami naukowymi i przygotowanie materiału do publikacji.


Prof. Anna Brytek – Matera, kierowniczka Zakładu Psychologii Żywienia IPs znalazła się wśród 40 laureatów czwartej edycji Programu im prof. Franciszka Walczaka organizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).


3 czerwca 2024 gościem naszego Instytutu była prof. dr hab. Marii Beisert z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, która wygłosiła wykład "Rozwój seksualny w okresie dzieciństwa. Między wspieraniem a ograniczaniem".


Szanowni Państwo zachęcamy do odsłuchania wywiadu, który z dr hab. Danutą Borecką-Biernat, prof. UWr, kierowniczką Zakładu Psychologii Edukacji i Wychowania przeprowadziła Pani Redaktor Naczelna czasopisma Podstawy Edukacji Pani prof. Małgorzata Piasecka.


Miło nam poinformować, że dr hab. Michał Białek, prof. UWr, kierownik Zakładu Psychologii Zarządzania otrzymał grant w konkursie OPUS 26 w wysokości 1 627 425 PLN na realizację projektu „Zarządzanie reputacją a umiejętność skutecznej aplikacji modeli normatywnych w podejmowaniu decyzji”.


22 maja 2024 studenci zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Studentów i Absolwentów Psychologii (PSSiAP) poprowadzili warsztaty dla 3 klas licealnych z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Nysie (Carolinum).


21 maja 2024 gościliśmy niezwykłego naukowca profesora Harvey'a Whitehouse z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który wizytował Uniwersytet Wrocławski w ramach programu zapraszania "profesorów wizytujących" IDUB. Profesor Whitehouse wygłosił wykład "Conformism, Religiosity, and Tribalism: The Evolutionary Origins of the Modern World". Spotkanie, które prowadził dr Michał Misiak, spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno naszych studentów, jak i pracowników. Nasz gość przyjechał na zaproszenie dr hab. Piotra Sorokowskiego, prof. UWr.


Miło nam poinformować, że dr hab. Jerzy Luty – pracujący w naszym instytucie w Zakładzie Psychologii Osobowości – objął w październiku br. stanowisko profesora Uniwersytetu Wrocławskiego.


Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego udostępnia wszystkim zainteresowanym listę rankingową na kierunek psychologia (jednolite magisterskie niestacjonarne), które to studia rozpoczną się w nadchodzącym roku akademickim 2023/2024.


Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego udostępnia wszystkim zainteresowanym listę rankingową na kierunek psychologia (jednolite magisterskie stacjonarne), które to studia rozpoczną się w nadchodzącym roku akademickim 2023/2024.


Mijający semestr letni zakończył się wizytą w naszym Instytucie światowej sławy psychologa Profesora Roberta Sternberga. Profesor Sternberg przyjechał do naszego Instytutu na zaproszenie dr hab. Piotra Sorokowskiego, prof. UWr.


Nasz Instytut to nie tylko pracownicy naukowi i administracja, ale przede wszystkim STUDENCI. Chcielibyśmy serdecznie podziękować studentom wszystkich roczników, którzy w roku akademickim 2022/2023 angażowali się na rzecz naszego Instytutu.


W dniach 18-30 maja 2023 roku odbyła się VI edycja Dni Zawodu Psychologa organizowanych przez Koło Naukowe Psychologii w Biznesie.


Miło nam poinformować, że dr hab. Jolanta Kowal – kierująca w naszym instytucie Zakładem Psychologii Osobowości – od czerwca br. objęła stanowisko profesora Uniwersytetu Wrocławskiego.


W dniach 29.05 – 02.06.2023 Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej organizowało V edycję Tygodnia Równości. W ramach wydarzenia studenci Uniwersytetu Wrocławskiego oraz osoby spoza murów Uczelni mogły wziąć udział w webinarach, warsztatach oraz pokazie filmowym organizowanym we wrocławskim Infopunkcie.


1 czerwca 2023 gościem naszego Instytutu był dr Sławomir Jarmuż, który wygłosił wykład pt. "Mądrość w teorii i w praktyce".


Michał Stefańczyk, doktorant dr hab. Agnieszki Sorokowskiej, prof. UWr, otrzymał prestiżowe stypendium w programie START 2023, przyznawane co roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Stypendia otrzymało 100 wybitnych młodych naukowców, którzy zostali wybrani z grona 660 kandydatów. W tym roku stypendia zostały przyznane po raz 31.


25 marca 2023 odbyły Drzwi Otwarte naszego Instytutu. Podczas Drzwi Otwartych można było wysłuchać prelekcji naszych pracowników, uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez naszych studentów, a także wziąć udział w spotkaniu poświęconemu rekrutacji na studia w Instytucie Psychologii...


Uniwersytet Stanforda oraz wydawnictwo Elsevier opublikowali najnowszą edycję rankingu najczęściej cytowanych, a tym samym mających największy wpływ na rozwój nauki badaczy na świecie (tzw. TOP 2%)


Nasza dyscyplina, czyli psychologia na UWr odniosła wielki sukces! W najnowszej edycji rankingu Times Higher Education World University Rankings by Subject 2023 awansowaliśmy do grupy 201-250 najlepiej ocenionych dyscyplin psychologii na świecie, czyli jeszcze lepiej niż roku temu, gdzie uplasowaliśmy się w TOP – 300.


Kolejny rok z rzędu nasi studenci i studentki publikują swoje artykuły w czasopiśmie "Ogrody Nauk i Sztuk". Tym razem trzy grupy młodych badaczy opublikowało wyniki swoich prac empirycznych stanowiących efekt badań prowadzonych w ramach studenckich projektów badawczych realizowanych w Instytucie Psychologii.


Miło nam poinformować, że dr Anna Oleszkiewicz z naszego Instytutu otrzymała tytuł doktor habilitowanej w naukach społecznych, w ramach dyscypliny psychologia


Rusza projekt Kreatywna Polska! Zespół z Instytutu Psychologii UWr, pod kierownictwem dr. hab. Piotra Sorokowskiego, prof. UWr, zaprasza do udziału w nim nauczycieli i nauczycielki klas drugich szkół podstawowych. Nadrzędne cele programu to rozwój kreatywności i wrażliwości kulturowej uczniów, a także podniesienie kompetencji kadry nauczycielskiej.


Uniwersytet Pontifical Catholic University w Rio de Janeiro zaprasza zagranicznych studentów na studia magisterskie i doktoranckie!


Miło nam poinformować, że postanowieniem Prezydenta RP z dnia 05.09.2022, Maciej Karwowski – kierujący w naszym instytucie Zakładem Psychologii Twórczości – otrzymał tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinach psychologia oraz pedagogika.


W ramach Inkubatora Doskonałości Naukowej Being Human powołanego przez Uniwersytet Wrocławski zorganizowany został tygodniowy wyjazd szkoleniowy do Chróstowa (5-11 września, 2022).


Za nami już uroczystość pożegnania studentek i studentów V roku, na którym wyróżniliśmy tych, którzy dali się poznać, jako osoby silnie zaangażowane naukowo i organizacyjnie w życie Instytutu.


Dr hab. Piotr Sorokowski prof Uwr otrzymał finansowanie na grant NCN w konkursie Preludiom-Bis. Przeczytajcie czego dotyczy.


24.06.2022

Dr hab Piotr Sorokowski prof. UWr wraz z zespołem otrzymał ponad milion złotych na finansowanie projektu pt. "Kreatywna Polska!".


Z dumą informujemy, że Psychologia UWr po raz kolejny w Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2022 zajęła 4 miejsce.


13 czerwca 2022 odbyło się spotkanie ze studentami V roku psychologii. Była to okazja, aby wyróżnić i szczególnie podziękować studentom V roku, którzy w sposób wyjątkowy dali się poznać, jako osoby silnie zaangażowane naukowo i/lub organizacyjnie w życie Instytutu.


21 marca odbył się wykład dr Agnieszki Sabiniewicz pod tytułem "Rola węchu w komunikacji międzygatunkowej".


2 grudnia w IPs odbył się otwarty wykład dr Aleksandry Chybickiej – Myszki pod tytułem: Neuroafektywny Model Relacyjny (NARM™) - nowe podejście w terapii kompleksowej traumy rozwojowej.


W dniu 26 listopada 2021 r. Koło Naukowe Psychologii Klinicznej zorganizowało wykład dotyczący tematu zaburzenia osobowości z pogranicza, pt. „BORDERLINE oczami psychoterapeutki i pacjentki”.


Dr hab. Kinga Lachowicz – Tabaczek, prof. UWr, dr Tomasz Frąckowiak oraz dr Piotr Styrkowiec zostali laureatami w I edycji konkursu „Projakościowy sposób wynagradzania nauczycieli akademickich”


Miło nam poinformować, że dr Bartosz Helfer z Zakładu Psychologii Rozwoju naszego Instytutu został laureatem konkursu OPUS 21 w ramach Narodowego Centrum Nauki. Dr Helfer otrzymał 1 202 676 zł na realizację projektu "Transparentność, uczciwość i niezależność w badaniach klinicznych w psychologii".


Nasza dyscyplina, czyli psychologia odniosła wielki sukces! Jako jedyni na całym UWr znaleźliśmy się w prestiżowej grupie Top-300!


Z dumą informujemy, że dwójka naszych doktorantów mgr Marta Kowal i mgr Michał Pieniak znalazła się w gronie laureatów Stypendium Prezydenta Wrocławia im. Wincentego Stysia (w zakresie nauk społecznych i humanistycznych). Kolejny nasz doktorant mgr Michał Stefańczyk otrzymał od komisji stypendialnej wyróżnienie.


4 listopada odbyła się gala siódmej edycji plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2021 . Plebiscyt organizuje portal Wroclaw.pl, ARAW i Miasto Wrocław, a jego celem jest łączenie różnych światów, budowanie platformy wymiany wiedzy, doświadczenia, co przysłuży się bardziej dynamicznemu rozwojowi miasta. Wyróżnienia przyznawane są w 4 kategoriach: biznes, kultura/sztuka/design, nauka oraz społeczeństwo/miasto.


Z radością informujemy, że nasz pracownik dr Bartosz Helfer z Zakładu Psychologii Rozwoju otrzymał prestiżowe stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.


Miło nam poinformować, że nasz doktorant mgr Michał Pieniak uplasował się na pierwszym miejscu w konkursie prac magisterskich i doktorskich „Otwarte Drzwi”, organizowanym cyklicznie przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Konkurs poświęcony jest niepełnosprawności w wymiarze zdrowotnym, zawodowym i społecznym, a tegoroczna XVII edycja objęta została honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Mgr Pieniak wygrał w kategorii „kulturowe znaczenia niepełnosprawności” i otrzymał nagrodę w wysokości 6 000 zł. Promotorką nagrodzonej pracy jest dr hab. Kinga Lachowicz-Tabaczek, prof. UWr, a przedstawione w pracy badania stanowią część projektu badawczego kierowanego przez dr Annę Oleszkiewicz w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki OPUS 2017/25/B/HS6/00561 ("Rola deficytów wzrokowych i słuchowych w kształtowaniu relacji społecznych człowieka").


W dniach 27-30 maja odbyła się kolejna edycja Dni Psychologii, pod tytułem: Seks, narkotyki i neuronauka- czyli jak działa nasz mózg?


Z radością informujemy, że mgr Agata Groyecka-Bernard, doktorantka dr hab. Piotra Sorokowskiego, prof. UWr, została laureatką tegorocznej edycji programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.


8 czerwca w IPs odbył się otwarty wykład Urszuli Dąbrowskiej na temat: Homo sapiens – zwierzę ekstremalnie społeczne. Jak ewolucja i neuronauka tłumaczą potrzebę bycia razem?


1 czerwca to znana data każdemu z nas - Dzień Dziecka. Ten przyjemny dzień nowo powstałe Koło Naukowe Psychologii Klinicznej postanowiło uczcić organizacją wykładu na temat: “Osobowość aktorów! Czy kreowanie ról ma swoje konsekwencje w psychice?”. O wygłoszenie prelekcji została poproszona dr hab. Barbara Mróz, prof. UO - znawczyni i badaczka twórczości wybitnych aktorów polskich oraz ich psychiki. Po części wykładowej, w której Pani Profesor przedstawiła szereg badań na temat osobowości aktorów, nastąpiła część odpowiadania na pytania uczestników. Pytań było mnóstwo, a Pani Profesor cierpliwie i wyczerpująco odpowiedziała na niemal wszystkie.


W dniach 24-29 maja 2021 roku odbyła się trzecia edycja Tygodnia Równości - wydarzenia organizowanego przez Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej. Tydzień Równości jest okazją do podejmowania tematów związanych z osobami i grupami osób na różne sposoby narażonymi na nierówne traktowanie. To czas, podczas którego rozmawiamy o zdrowiu i funkcjonowaniu osób LGBTQIAP, ale również dowiadujemy się o możliwościach przeciwdziałania dyskryminacji, podejmujemy tematy związane z feminizmem i uczymy się o inkluzywności.


Miło nam poinformować, że dr hab. Agnieszka Sorokowska, kierownik Zakładu Psychologii Ogólnej i dr Anna Oleszkiewicz z Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej naszego Instytutu znalazły się ponownie na liście laureatów konkursu Narodowego Centrum Nauki.


20 maja 2021 w Instytucie Psychologii odbył się otwarty wykład dr Marty Kochan – Wójcik zatytułowany: Rozregulowany umysł, cierpiące ciało - terapia traumy metodą Somatic Experiencing.....


W dniach 17-20 maja 2021 roku odbyły się Dni Zawodu Psychologa. Wydarzenie to organizowane było już po raz czwarty przez Koło Naukowe Psychologii w Biznesie. Celem DZP jest przedstawienie możliwych ścieżek kariery po ukończeniu psychologii. Fachowcy z branży, osoby zajmujące się danymi profesjami na co dzień, przybliżają studentom tajniki ich pracy. Ponadto przedstawiają kolejne kroki edukacji, które należy podjąć, by zająć się daną profesją.


30 marca, z okazji Światowego Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej, Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów we Wrocławiu, po raz kolejny, przeprowadziło psychoedukacyjną akcję #biegunwsparcia. Jej celem było zwrócenie uwagi oraz przybliżenie społeczeństwu ogólnej problematyki choroby bipolarnej....


18 marca tego roku, Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów we Wrocławiu działające przy Instytucie Psychologii zorganizowało internetowe obchody Europejskiego Dnia Mózgu. Z tej okazji, odbył się wykład dr. n. med Joanny Krawczyk Pułapki mózgu- od przyjemności do uzależnienia...


20 kwietnia w IPs odbył się otwarty wykład mgr Ewy Okręglickiej-Forysiak na temat: „Neurobiologia a zachowanie dzieci, czyli jak wiedza o mózgu pomaga rodzicom w trudnych sytuacjach”.


W naszym Instytucie organizujemy szereg inicjatyw i spotkań, celem których jest poszerzanie horyzontów naszych studentów, doktorantów i pracowników. Pozostając w tym duchu, tym razem głównie z myślą o doktorantach, w ubiegłym semestrze zorganizowaliśmy wykłady z cyklu "Wykłady mistrzowskie - poszerzamy horyzonty". Mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji prof. Agnieszki Sorokowskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Craiga Robertsa z Uniwersytetu Stirling w Szkocji i prof. Camille Ferdenzi z Francuskiego Centrum Narodowego Badań Naukowych. Wszystkie prelekcje miały charakter otwarty i zorganizowane zostały w formie zdalnej z inicjatywy kierownik Szkoły Doktorskiej dr. hab. Agnieszki Sorokowskiej, prof. UWr.


Tegoroczny Dzień Kobiet w Instytucie Psychologii obchodziliśmy pod hasłem kobiecego aktywizmu i jego roli we współczesnej rzeczywistości społecznej. Studenckie Koło Naukowe GENDERÓWKA zaprosiło z tej okazji na dwa spotkania - spotkanie z badaczką ruchów społecznych dr hab. Elżbietą Korolczuk oraz spotkanie z pisarką i dziennikarką Anną Dziewit-Meller. Oba - oczywiście w formie zdalnej - połączone były wspólnym motywem rozważań nad kobiecym aktywizmem jako katalizatorem zmiany społecznej.


Z wielką radością i satysfakcją informujemy, że nasz Instytut został pozytywnie oceniony przez Polską Komisję Akredytacyjną. Ocenę otrzymaliśmy na okres sześciu lat, co ogromnie cieszy, ale też stabilizuje naszą wysoką pozycję pośród innych polskich uczelni kształcących na kierunku psychologia.


Semestr letni przywitaliśmy gościnnym wykładem dr hab. Małgorzaty Dobrowolskiej, prof. Politechniki Śląskiej w Gliwicach „Człowiek w kontekście IV rewolucji przemysłowej”. Nasza Prelegentka, ekspertka psychologii pracy i organizacji, podzieliła się swoimi doświadczeniami naukowymi oraz praktycznymi w zakresie zmieniającego się środowiska zawodowego, postępu technologicznego i społecznego, w szczególności IV rewolucji przemysłowej.


Z dumą informujemy, że nasze studentki Antonina Panek i Karolina Tarnowska znalazły się na liście laureatów stypendium Ministra Edukacji i Nauki na rok akademicki 2020/2021. O stypendium ubiegać się mogą studentki i studenci, mający znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. W tej edycji rozpatrzono aż 890 wniosków i przyznano 362 stypendiów w kwocie 17 000 zł. Gratulujemy serdecznie!


Z dumą informujemy, że dr Katarzyna Pisanski z Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej naszego Instytutu opublikowała wspólnie z prof. Davidem Reby artykuł w Nature Communications, jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie. Jest to niezwykłe osiągnięcie, które nieczęsto zdarza się polskim naukowcom.


Z radością informujemy, że dr hab. Michał Białek i dr hab. Agnieszka Sorokowska znaleźli się na liście laureatów konkursu Narodowego Centrum Nauki SONATA BIS. W konkursie tym biorą udział projekty, których celem jest powołanie zespołu badawczego, prowadzącego badania o charakterze podstawowym. Kierownikiem projektu może być osoba, która uzyskała stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem, a pozostałą cześć zespołu tworzą osoby nieposiadające stopni naukowych. W rozstrzygniętej właśnie dziesiątej edycji konkursu SONATA BIS nasi naukowcy znaleźli się pośród 76 osób, których wnioski zakwalifikowały się do finansowania (na 427 złożonych wniosków), a ich projekty otrzymały łącznie wsparcie w kwocie ponad 2 900 000 złotych!


13 stycznia w IPs odbył się otwarty wykład dr n. med. Joanny Krawczyk na temat "Samobójcy są wśród nas, czyli rozważania nad tym, co trzyma nas przy życiu, co popycha ku śmierci oraz jak zauważyć samobójczy kryzys". Prelekcja online zgromadziła sporą publiczność prawie 700 osób, a dyskusje wokół problematyki suicydalnej nie miały końca. Poruszane zagadnienia dotyczyły myśli samobójczych oraz ich konsekwencji, czynników, mających wpływ na podjęcie decyzji o samobójstwie, zapobieganiu samobójstwom, a także wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym.


Z radością informujemy, że dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr i dr Piotr Styrkowiec otrzymali stypendium Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) w trzeciej edycji programu im. Mieczysława Bekkera. Stypendia NAWA otrzymało w tej edycji 135 badaczek i badaczy z polskich uczelni oraz innych jednostek naukowych.


Z przyjemnością informujemy, że dr hab. Agnieszka Sorokowska, prof. UWr i dr hab. Maciej Karwowski, prof. UWr z naszego Instytutu znaleźli się w gronie najlepszych naukowców na świecie czyli na prestiżowej liście The World’s Top 2% Scientists, na której znajdują się najczęściej na świecie cytowani autorki i autorzy.


Z dumą informujemy, że dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr został po raz drugi wybrany członkiem Rady Uniwersytetu Wrocławskiego. W Radzie zasiada dziewięć osób, w tym także osoby spoza kadry uniwersyteckiej.


W poniedziałek 30 listopada naszym gościem był dr Sławomir Jarmuż, współzałożyciel znanej szkoły trenerskiej Moderator, trener i coach, a także autor wielu publikacji poświęconych osobowości i zarządzaniu, w tym ostatniej, zatytułowanej "Paradoksalna psychologia czyli zdrowy rozsądek na manowcach". Spotkanie w trybie online zgromadziło sporą liczbę uczestników i wzbudziło żywą dyskusję. Gościa zapowiedziała dr Bogusława Błoch z Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej naszego Instytutu.


W sobotę 5 grudnia odbyła się IV już edycja, organizowanego przez nasz Instytut Konkursu Wiedzy Psychologicznej. Jak co roku wzięły nim liczny udział uczennice i uczniowie szkół średnich z całej Polski. W tym roku ze względu na sytuacje epidemiczną Konkurs odbył się online. Uczestniczyło w nim ponad 350 osób. Przygotowania do tegorocznej edycji koordynowali: dr Kamila Madeja – Bień, dr Joann Piskorz, dr Sylwester Orzechowski oraz dr Aleksandra Słowińska.


Miło nam poinformować, że dr Anna Oleszkiewicz z Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej naszego Instytutu została laureatką konkursu OPUS 19 w ramach Narodowego Centrum Nauki. Dr Oleszkiewicz otrzymała 767 328 zł na realizację projektu "Neurosensoryczne, poznawcze i emocjonalne efekty treningu węchowego".


Po dwudziestoletniej przerwie ukazał się w nowej edycji podręcznik "Psychologia wychowania" pod redakcją prof. Hanny Liberskiej i prof. Janusza Trempały. Książka wydana została nakładem Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN i stanowi pierwszą od wielu lat publikację, podsumowującą dorobek polskiej psychologii wychowania na tle literatury światowej. Autorami poszczególnych rozdziałów są wybitni badacze i praktycy z kilkunastu ośrodków akademickich w Polsce. W podręczniku znalazły się rozdziały autorstwa mgr Anny Cieślik, dr hab. Anny Oleszkowicz, prof. UWr i dr hab. Alicji Senejko, prof. UWr z naszego Instytutu. Poruszane w nich kwestie dotyczą procesów społeczno - emocjonalnych oraz roli psychologa wychowawczego w szkole.


Z radością informujemy, że prof. Maciej Karwowski z naszego Instytutu został uhonorowany Nagrodą im. prof. Romana Czarneckiego, przyznawaną przez Fundację Edukacyjną EFC. Nagrodę tę otrzymał w kategorii najlepszy artykuł naukowy wspólnie z prof. Grzegorzem Szumskim z Uniwersytetu Warszawskiego.


Z przyjemnością informujemy, że nasza doktorantka mgr Agata Groyecka – Bernard otrzymała stypendium im. Wincentego Stysia, przyznawane przez Wrocławskie Centrum Akademickie z inicjatywy Prezydenta Wrocławia. Stypendium jest wyróżnieniem za dotychczasowe osiągnięcia naukowe, istotne w perspektywie rozwoju naszego miasta. Przez Komisję Stypendialną im. Wincentego Stysia wyróżniona została również mgr Marta Kowal.


Okres pandemii COVID-19 spowodował niewątpliwy wzrost zainteresowania świata nauki, w tym naukowców z naszego Instytutu, wpływem zagrożenia epidemicznego na nasze zachowania, emocje, sposoby radzenia sobie ze stresem, style życia, dystans społeczny, przekonania społeczne, podporządkowanie się wymogom sanitarno-epidemiologicznym, ale też sposób funkcjonowania samych naukowców i ich aktywność. Wiele przeprowadzonych przez nich badań doczekało się już publikacji w renomowanych czasopismach naukowych, a wyniki niektórych z nich były i są komentowane na konferencjach naukowych, a także w mediach krajowych i zagranicznych.


Nowy semestr akademicki planujemy podobnie jak poprzedni uatrakcyjnić wykładami online naszych pracowników i specjalistów. W poniedziałek 28 września rozpoczęliśmy otwartym wykładem dr hab. Anny Brytek - Matery prof. UWr, kierowniczki Zakładu Psychologii Żywienia, Laboratorium Badań nad Zachowaniami Żywieniowymi - EAT Lab, a także Studiów Podyplomowych "Psychodietetyka", działających przy naszym Instytucie. Wykład zatytułowany "Jedzenie i jego psychologiczny aspekt: (nie)prawidłowe wzorce żywieniowe" wzbudził ogromne zainteresowanie w internecie, ostatecznie uczestniczyło w nim aktywnie ponad półtora tysiąca osób.


Okres pandemii COVID-19 obfituje głównie w dystans społeczny, ale nasi pracownicy i doktoranci nie zwolnili tempa. Dla psychologów sytuacje kryzysowe stanowią bowiem okazję do dzielenia się swoją wiedzą i kompetencjami w zakresie wsparcia społecznego czyli tego, do czego są zobligowani zawodowo. W ostatnich miesiącach pracownicy i doktoranci IPs prowadzili więc intensywnie badania na temat wpływu epidemii COVID-19 na funkcjonowanie psychospołeczne, wypowiadali się w prasie, a także angażowali w akcje wsparcia psychologicznego w ramach działań indywidualnych oraz działań Pracowni HR i Pracowni Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego.


Informujemy, że nasi pracownicy, doktoranci i studenci mogą skorzystać z nieodpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie. Szczepienia będą wykonywane w obiektach Uniwersytetu Wrocławskiego przez EMC Instytut Medyczny SA we Wrocławiu. Zapisy trwają do 15 września. Planowane są również kolejne terminy.


Informujemy, że dr Magdalena Żurko z naszego Instytutu została uhonorowana przez Prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim orderu „Odrodzenia Polski” za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, przede wszystkim za aktywność w Ruchu Wolność i Pokój, który to ruch działał w latach 1985 - 1992 jako niezależne ugrupowanie, opozycyjne wobec władz komunistycznych.


Dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr wraz z zespołem poszukuje stypendystów w projekcie badawczym "Homo Aesteticus: sprawdzanie hipotez estetyki ewolucyjnej w czterech społecznościach tradycyjnych". O stypendium mogą starać się osoby, mające status studenta lub doktoranta. Termin składania ofert mija w południe 16 września. Zachęcamy do aplikowania!


Tegoroczna rekrutacja na studia psychologiczne w naszym Instytucie świadczy o tym, że poszliśmy na tzw. rekord. W systemie elektronicznym zarejestrowało się do nas aż 3008 kandydatek i kandydatów, co daje trzydzieści osób na jedno miejsce! Jesteśmy tym samym absolutnym liderem rekrutacji na Uniwersytecie Wrocławskim. Wynik taki świadczyć może o niezwykłej popularności psychologii jako kierunku kształcenia uniwersyteckiego, który z jednej strony daje cenny wgląd w złożoną naturę człowieka oraz jego funkcjonowania w kulturze i społeczeństwie, z drugiej zaś - pozwala wszechstronnie rozwijać się i nabywać kompetencji w szerokim spectrum, które w przyszłości mają szansę zaskutkować elastycznością zatrudnienia i dawać możliwość pracy w bardzo wielu zawodach. Fakt, że znaleźliśmy się na pierwszym miejscu tegorocznej rekrutacji uniwersyteckiej traktujemy również jako dowód na to, że nasz Instytut rozwija się w dobrym kierunku, coraz lepiej odpowiada na potrzeby młodych ludzi, którzy docenili prestiż studiowania u nas. Jesteśmy w ścisłej czołówce najlepszych instytutów psychologii w Polsce i zamierzamy dokładać wszelkich starań, aby utrzymywać wysoki poziom kształcenia w następnych latach. Dziękujemy za zaufanie i trzymamy kciuki za wszystkich kandydatów i kandydatki!


Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest w Polsce 21-22 stycznia i tradycja ta ma już ponad pół wieku! Zastanawialiście się kiedyś czy takie święto mają także osoby starsze w populacjach tradycyjnych?


W tygodniku "Polityka" opublikowana została rozmowa z dr Agnieszką Widerą - Wysoczańską z Zakładu Psychologii Klinicznej i Zdrowia naszego Instytutu. Jej tematem jest dysocjacja jako jedna z konsekwencji doświadczania traumatycznych zdarzeń w dzieciństwie.


Z dumą informujemy, że dwójka naszych doktorantów znalazła się w gronie laureatów konkursu Narodowego Centrum Nauki ETIUDA 8. Mgr Michał Misiak uplasował się na liście rankingowej konkursu na miejscu trzecim i otrzymał 162 656 zł na realizację projektu "Związek zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego z marnowaniem jedzenia. Pośrednicząca rola sądów moralnych". Mgr Agata Groyecka zajęła zaś na liście miejsce siódme, a jej projekt "Wpływ myślenia twórczego na stereotypy i uprzedzenia" uzyskał wsparcie w kwocie 131 840 zł. Promotorem obojga jest dr hab. Piotr Sorokowski, prof UWr. W ósmej edycji konkursu ETIUDA wnioski złożyło 448 młodych doktorantów i doktorantek, ale finansowanie przyznano jedynie 84 z nich.


Z radością informujemy, że nasz pracownik Michał Białek otrzymał tytuł doktora habilitowanego. Jego badania dotyczą podejmowania decyzji, a habilitację uzyskał za tę ich część, która dotyczy sądów moralnych. Opublikowane przez niego wyniki badań znacząco pogłębiają naszą wiedzę na temat tego, w jaki sposób ludzie rozumieją dobro i zło, a także jaka jest geneza konfliktów na tle moralnym, takich jak konflikty religijne czy rasowe.


Miło nam poinformować, że dr hab. Anna Brytek - Matera prof. UWr została redaktorką gościnną specjalnego numeru czasopisma naukowego Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH), a także członkinią rady recenzenckiej czasopisma naukowego Nutrients. Oba czasopisma cieszą się międzynarodową renomą i są wysoko indeksowane.


Na okoliczność tegorocznego Dnia Matki w naszym Instytucie zorganizowane zostało spotkanie z psychoterapeutką warszawskiego Laboratorium Psychoedukacji dr Justyną Dąbrowską. Rozmowę poprowadziła dr Maja Biała, nasza wykładowczyni i psychoterapeutka w Poradni Psychoterapii i Psychiatrii Psychodynamicznej Relatio we Wrocławiu.


W dniach 9 - 15 czerwca w naszym Instytucie odbyła się druga już edycja Tygodnia Równości, wydarzenia organizowanego przez Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej. Jego celem jest upowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat osób LGBT+ oraz wspieranie prorównościowych postaw wobec tej właśnie kategorii osób. Uczestniczki i uczestnicy spotkań mogli przyjrzeć się zagadnieniom dotyczącym dyskryminacji osób LGBT+, psychospołecznym i seksuologicznym aspektom ich funkcjonowania, a także ich nadal skomplikowanej sytuacji prawnej. Tegoroczny Tydzień Równości, z uwago na sytuację epidemiologiczną, miał miejsce w przestrzeni wirtualnej.


Przełom maja i czerwca okazał się czasem łagodzenia epidemiologicznych obostrzeń związanych z gromadzeniem się, w związku z czym postanowiliśmy zorganizować integracyjną wycieczkę rowerową pod szyldem PsychoBike. Planowaliśmy zebrać możliwie pokaźną grupę studentów i pracowników, którzy wezmą w niej udział. W praktyce była w prawdzie nas garstka, ale atmosfera okazała się być optymistyczna i mamy nadzieję, że następnym razem będziemy mogli podróżować po Wrocławiu już w większym gronie. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia był dr Piotr Styrkowiec.


Tegoroczna odsłona Drzwi Otwartych wpisała się w całość aktualnego funkcjonowania naszego Instytutu czyli przebiegała w trybie zdalnym. W sobotę 16 maja można było wysłuchać prelekcji naszych pracowników, a także wziąć udział w spotkaniu poświęconemu rekrutacji na studia w Instytucie Psychologii. Wykłady transmitowano na żywo na naszym kanale YouTube. Tam też była okazja do zadawania pytań i kontaktu z zaproszonymi gośćmi. Nad przebiegiem wydarzenia czuwali Zastępczyni Dyrektora dr Joanna Piskorz oraz mgr Przemysław Nowicki i dr Katarzyna Serafińska.


Z uwagi na epidemię COVID-19, w naszym Instytucie, jak i na całym Uniwersytecie uruchomiono edukację zdalną, wykorzystującą najnowsze dostępne formy kształcenia na odległość. Nasi studenci i wykładowcy stanęli tym samym przed wyzwaniem realizowania programu studiów w trybie online, a także zachowania ciągłości i jakości komunikacji akademickiej tym właśnie sposobem. Z przeprowadzonej na prośbę Dziekana Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych prof. Przemysława Wiszewskiego ankiety ewaluacyjnej wynika, że z zadaniem tym poradziliśmy sobie bardzo dobrze. Ankietę wypełniło ponad 200 osób studiujących w naszym Instytucie. Zamknięto ją 22 kwietnia. Poniżej publikujemy wybrane wyniki.


Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk złożył na ręce Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adama Jezierskiego podziękowania dla środowiska akademickiego za zaangażowanie i pomoc dla Wrocławianek i Wrocławian w czasie epidemii. Prezydent docenił również społeczność naszego Instytutu, świadczącą wsparcie ich m.in. poprzez organizację bezpłatnych konsultacji psychologicznych w ramach Pracowni Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego. Czujemy się szczególnie wyróżnieni. Dziękujemy i jesteśmy zobowiązani.


Z wielką przyjemnością donosimy, że projekt zatytułowany "Homo Aestheticus: sprawdzanie hipotez estetyki ewolucyjnej w czterech społecznościach tradycyjnych", którego kierownikiem jest dr hab. Piotr Sorokowski prof. UWr a współtwórcą także dr Jerzy Luty, uzyskał finansowanie w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki Opus 18 w kwocie 640 800 zł. Projekt zakłada prowadzenie badań w społecznościach tradycyjnych Nowej Gwinei, Afryki, Syberii i na Wyspach Cooka.


Miło nam poinformować, że dr hab. Małgorzata Kwapińska - Sobol prof. UWr z Zakładu Psychologii Osobowości naszego Instytutu otrzymała grant w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki Opus 18 na projekt "Perspektywa temporalna i zaburzenia rytmów dobowych jako predyktory stresu oraz symptomów depresji po porodzie". Kwota finansowania wynosi aż 1 132 579 zł. Badanie realizowane będzie w Polsce, Austrii i we Włoszech.


Z radością informujemy, że mgr Michał Misiak dołączył do grona stypendystów w programie START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Celem programu jest wspieranie wybitnych młodych naukowców w ich dalszym rozwoju. Tegoroczni laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokości 28 000 zł.


Miło nam poinformować, że dr Izabela Lebuda z Zakładu Psychologii Twórczości naszego Instytutu otrzymała grant badawczo - szkoleniowy Marie Skłodowska - Curie European Fellowships w ramach europejskiego programu Horyzont 2020, którego celem jest wspieranie międzynarodowej kariery doświadczonych naukowców poprzez umożliwienie im realizacji indywidualnych projektów badawczych, a także rozwijanie kompetencji badawczych i pozanaukowych w europejskich instytucjach akademickich oraz organizacjach z sektora pozaakademickiego.


Z okazji tegorocznego Dnia Kobiet w naszym Instytucie odbyło się wydarzenie pod szyldem "FeminaTywy czyli kobiety na językach" zorganizowane przez Koło Naukowe Genderówka. Na specjalne zaproszenie odwiedziła nas dr hab. Agnieszka Małocha - Krupa z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, a nasze studentki i wykładowczynie wzięły udział w sesji zdjęciowej.


W Przeglądzie Uniwersyteckim opublikowany został tekst dr Katarzyny Serafińskiej, w którym znaleźć można kilka słów na temat pozytywnych skutków społecznych pandemii, związanych głównie z potencjalnym aktywizowaniem wspólnotowości i prospołeczności uczestniczącej.


Z dumą informujemy, że dr Agnieszka Widera - Wysoczańska z Zakładu Psychologii Zdrowia naszego Instytutu otrzymała - jako pierwsza Polka - prestiżową nagrodę im. Cornelii B. Wilbur, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów nad Traumą i Dysocjacją (The International Society for the Trauma & Dissociation - ISSTS, USA).


W Przeglądzie Uniwersyteckim ukazał się tekst dra. Jarosława Klebaniuka, zawierający kilka ważnych wskazówek odnośnie tego, jak efektywnie przetrwać czas pandemii, a także wartościowe przesłanie, którego warto trzymać się w tym niełatwym dla nas wszystkich czasie.


Pandemia koronawirusa jest stanem wyjątkowym, nic więc dziwnego, że naukowcy wielu dziedzin, w tym także psychologowie ze świata, ale też z naszego Instytutu prowadzą badania nad jej bieżącym wpływem na spostrzeganie społeczne, zdrowie psychiczne oraz ogólne funkcjonowanie człowieka.


W ubiegłym miesiącu na łamach Tygodnika Powszechnego ukazał się tekst naszego doktoranta mgr. Michała Misiaka na temat tabu pokarmowych.


Z przyjemnością i dumą informujemy, że Agnieszka Sorokowska z naszego Instytutu otrzymała tytuł doktor habilitowanej w dyscyplinie psychologia. Gratulujemy i życzymy dalszych spektakularnych sukcesów naukowych!


Jak dobrze wiemy wszystkie zajęcia i konsultacje odbywające się na uczelni w bezpośrednim kontakcie z wykładowcami zostały do dnia 14.04.2020 zawieszone, w związku z czym praca akademicka nas wszystkich z dnia na dzień uległa całkowitej zmianie, do czego nie mogliśmy się wcześniej przygotować. Uniwersytecka tradycja - zobowiązująca nas do utrzymywania bezpośrednie relacji mistrz – uczeń – została gwałtownie przerwana. Także wszystkie inne bezpośrednie kontakty międzyludzkie zostały z dnia na dzień zastopowane, co u wielu z nas może rodzić poczucie izolacji, wyobcowania czy zagrożenia. Powstaje pytanie, jak warto zareagować w tej nowej dla całej społeczności akademickiej sytuacji? Czy możemy sobie w niej jakoś pomóc? Jak?


02.03.2020

W dniach 24 - 25 lutego 2020 roku w naszym Instytucie odbyło się wydarzenie popularnonaukowe, celebrujące urodziny Karola Darwina, twórcy teorii ewolucji. Tegoroczne Dni Darwina obejmowały wykłady i warsztaty dla uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Zięby Darwina, które działa w Instytucie Psychologii. Współorganizatorem wydarzenia było Polskie Towarzystwo Nauk o Człowieku i Ewolucji.


Mijający semestr zimowy rozpoczął się wizytą w naszym Instytucie światowej sławy psychologa Profesora Paula Costy oraz jego żony Karol Costy. Paul Costa znany jest m. in. jako współautor najpopularniejszej współcześnie na świecie teorii osobowości, funkcjonującej pod nazwą Wielka Piątka. Jest też wybitnym badaczem psychologii różnic indywidualnych oraz jednym z najczęściej cytowanych dziś psychologów na świecie. Para gościła u nas w połowie października 2019 roku. Studentki i studenci mieli niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w ceremonii wręczenia Profesorowi Honorowej Nagrody im. Williama Sterna, a także uczestniczenia w emocjonujących i inspirujących spotkaniach z nim oraz jego żoną.


W grudniu ubiegłego roku w tygodniku "Polityka" ukazał się obszerny wywiad z dr Marcinem Czubem na temat badań prowadzonych przez niego wspólnie z dr Joanną Piskorz w ramach projektu "VR4Health". Badacze ci już od 2012 roku sprawdzają specyficzne zastosowania wirtualnej rzeczywistości w kontekście terapii bólu. Wyniki swoich doświadczeń prezentowali na wielu międzynarodowych konferencjach i seminariach naukowych m. in. w Nottingham, Bergen, Berlinie, Kopenhagadze czy Dubrovniku. Planują wkrótce przeprowadzić badanie na dużej populacji małych pacjentów w szpitalach w Polsce, Hiszpanii, Norwegii i Turcji. Tym razem będą przyglądać się, na ile efekt redukcji bólu jest specyficzny dla rzeczywistości wirtualnej.


Z dumą informujemy, że nasi studenci Michał Pieniak, Michał Stefańczyk i Lidia Wojtycka otrzymali stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe w kwocie 17 000 zł. Spośród 1106 wniosków przedstawionych Ministrowi przez rektorów uczelni wyższych w całej Polsce, stypendia otrzymało ostatecznie 488 studentek i studentów, w tym 13 z Uniwersytetu Wrocławskiego i aż 3 z naszego Instytutu. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów! Zdj. Uniwersytet Wrocławski


17 grudnia w naszym Instytucie odbyła się dyskusja wokół problemu marnowania jedzenia. Poruszane były kwestie przyczyn i konsekwencji marnowania żywności, ze szczególnym wskazaniem na koszty związane z degradacją środowiska naturalnego, niedożywieniem ludności w niektórych częściach świata oraz zmian klimatycznych.


W naszym Instytucie zatrudniamy najbardziej obiecujących pracowników młodego pokolenia z całej Polski. Od października 2019 roku pracę u nas podjęli: dr hab. Anna Brytek - Matera, dr Kamila Czepczor - Bernat oraz dr Michał Białek. Zachęcamy do zapoznania się z ich sylwetkami. Zdecydowali się również odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.


W ramach działającej już od kilku lat przy naszym Instytucie Pracowni VR4Health dr Marcin Czub i dr Joanna Piskorz prowadzą badania nad zastosowaniem rzeczywistości wirtualnej w różnych obszarach psychologii. W tej chwili pracują nad wykorzystaniem jej w terapii bólu krótkotrwałego oraz chronicznego.


Z radością informujemy, że nasz pracownik dr Michał Białek z Zakładu Psychologii Zarządzania otrzymał prestiżowe stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, zajmując tym samym pierwsze miejsce w swoim panelu. Stypendium to finansuje pracę naukową młodych badaczy przez okres 36 miesięcy.


Uniwersytet Wrocławski został nominowany do nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders 2019 w obszarze nauk humanistycznych. Nagroda ta przyznawana jest uczelniom, których najnowsze, licząc od roku 2016, prace naukowe mają największy wpływ na postrzegalność polskiej nauki na świecie. Promuje ona wysoką jakość badań naukowych oraz ich umiędzynarodowienie.


Znamy już wyniki pierwszego konkursu w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Uniwersytet Wrocławski znalazł się w gronie dziesięciu uczelni w Polsce, które w przyszłości staną się uczelniami badawczymi.


W piątek 13 grudnia odbyła się trzecia już z kolei edycja Konkursu Wiedzy Psychologicznej dla uczennic i uczniów szkół średnich, wydarzenia organizowanego przez Instytut Psychologii pod patronatem Wydawnictwa Naukowego PWN. Udział w konkursie stanowi ekscytującą możliwość zetknięcia się z psychologią oraz niezapomnianą przygodę. Najlepsi mają okazję wygrać wspaniałe nagrody książkowe, a także wejściówki uprawniające do udziału w spotkaniach naukowych, psychologicznych projektach badawczych, warsztatach, czy wybranych sesjach działającej przy naszym Instytucie Pracowni Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego.


Społeczność akademicka pracowników i studentów naszego Instytutu składa serdeczne gratulacja Pani Oldze Tokarczuk, tegorocznej laureatce literackiej Nagrody Nobla. Jesteśmy dumni, że tak znamienita postać świata literatury, ale też osoba niezwykle zaangażowana społecznie i obywatelsko, posiada wykształcenie psychologiczne.


Z przyjemnością informujemy, że dr Anna Oleszkiewicz z naszego Instytutu otrzymała na lata 2020 - 2021 stypendium habilitacyjne z programu habilitacyjnego dla kobiet (Habilitationsförderprogramm für Frauen). Stypendium przyznane zostało przez Radę Naukową Szkoły Medycznej Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. W jego ramach prowadzone będą badania nad skutecznością treningu węchowego.


Semestr zimowy okazał się pracowitym okresem dla Studenckiego Koła Naukowego GENDERÓWKA, działającego przy naszym Instytucie pod opieką dr Katarzyny Serafińskiej z Zakładu Eksperymentalnej Psychologii Społecznej. Jedynym z ważnych celów aktywności Koła jest rzetelna edukacja w kwestii społecznej psychologii płci i różnic płciowych, w tym stereotypów płciowych oraz ich znaczenia w codziennym funkcjonowaniu, a także promowanie działań antydyskryminacyjnych i prorównościowych. W ostatnich tygodniach i dniach GENDERÓWKA prowadziła kilka warsztatów dla grup młodzieży licealnej, a także zajęcia otwarte dla dzieci szkolnych.


Przy okazji tegorocznego Dnia Życzliwości 20 - 22 listopada w naszym Instytucie zorganizowana została loteria na rzecz Fundacji Opieka i Troska, aktywizującej społecznie osoby z doświadczeniem przebytej choroby psychicznej. Loterię zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii we Wrocławiu wraz z Kołem Inicjatyw Twórczych. Udało się zebrać i przekazać Fundacji kwotę 2 832,57zł.


21 listopada czyli w Dzień Życzliwości w naszym Instytucie odbyło się spotkanie poświęcone problematyce mowy nienawiści oraz metodom jej przeciwdziałania w przestrzeni internetu. Hasło przewodnie czyli Epidemia hejtu. O tym, jak odwrażliwiamy się na mowę nienawiści doskonale odzwierciedlało istotę i atmosferę prelekcji, którą gościnnie wygłosił na tę okoliczność prof. Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Jej dopełnienie stanowiła prezentacja Michaliny Tańskiej i Patrycji Tempskiej z pracowni badań nad sztuczną inteligencją Samurai Lab - O bocie, który chciał zostać moderatorem. Czy sztuczna inteligencja może wspomóc nas w konfliktach.


Miło nam poinformować, że nasza doktorantka mgr Marta Kowal otrzymała dofinansowanie w kwocie 198 940 zł w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki Preludium na projekt "Podnoszenie własnej atrakcyjności fizycznej - międzypłciowe i międzykulturowe porównanie". Opiekunem naukowym doktorantki jest dr hab. Piotr Sorokowski, prof. UWr.


W dniach 21 - 23 października 2019 we Wrocławiu odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja z cyklu ICT Management for Global Competitiveness and Economic Growth in Emerging Economies (ICTM). Tegoroczne wydarzenie zatutułowano "Digitalisation, Innovation, Education and Economic Development". Konferencja zorganizowana została przez Uniwersytet Wrocławski, Polish Chapter of Association for Information Systems (PLAIS), Wyższa Szkoła Zarządzania „Edukacja”, Hochschule Emden/Leer w Niemczech, Hochschule für Technik und Wirtschaft w Dreźnie, przy współpracy i pod patronatem AIS (Association of Information Systems, USA) oraz Special Interest Group on ICT and Global Development (SIG GlobDev, USA).


Zgodnie z Ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Ustawa 2.0) w naszym Instytucie została powołana Rada Dyscypliny Naukowej. W jej skład wchodzą pracownicy naukowi z najlepszym dorobkiem.


W dniach 18 - 19 października 2019 odbyła się organizowana przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego konferencja naukowo - szkoleniowa „Profilaktyka traumy i wspieranie rozwoju po traumie w systemie edukacji i w wymiarze społecznym”. Konferencję zorganizowały dr hab. Alicja Senejko, prof. UWr oraz dr Kamila Madeja - Bień z Zakładu Psychologii Rozwoju naszego Instytutu.


Noc Laboratoriów to cykliczne wydarzenie, organizowane przez wrocławskie uczelnie, firmy oraz instytucje użyteczności publicznej, które w tę właśnie noc zapraszają do swoich pracowni badawczych na warsztaty, pokazy i inne wyjątkowe atrakcje. Na tegorocznej Nocy w sobotę 19 października nie zabrakło przedstawicielek naszego Instytutu - Pracownia HR realizowała bowiem w jej ramach otwarte i bezpłatne spotkania dla mieszkanek i mieszkańców Wrocławia.


Between the 1st and 10th of October we had a pleasure of hosting a unique training on the skills of emotions coding in the social media contexts with the participation of students from the Psychology of Business Science Club, which is mentored by Alicja Keplinger, PhD. Classes were conducted by Ewa Golonka, PhD, a linguist from the University of Maryland in the USA. The training was attended by Agata Bieniek, Anna Kostrzewa, Agata Kuzia, Klaudia Kuźnicka, Małgorzata Perczak, Ewa Pietrek, Rafał Rosiak, Laura Russak, Karolina Tokarek and Marta Urbańska.


W ubiegłym roku akademickim Instytut Psychologii objął patronatem XII Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu. W ramach umowy partnerskiej nasi pracownicy i studenci ostatnich lat studiów prowadzili zajęcia warsztatowe dla uczniów zainteresowanych psychologią i studiowaniem psychologii.


W dniach od 31 maja do 7 czerwca 2019 w naszym Instytucie odbył się Tydzień Równości, mający na celu promowanie równości i rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat osób LGBT+. Co roku w czerwcu społeczność LGBT+ świętuje Pride Month (Miesiąc Dumy), upamiętniający zamieszki, które wybuchły w pubie Stonewall w 1969 roku na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych. Podczas Pride Month na całym świecie mają miejsce liczne tęczowe wydarzenia, takie jak festiwale, marsze i parady równości, koncerty czy prelekcje. Z tej okazji Koło Naukowe Seksuologii im. Michaliny Wisłockiej, działające przy Instytucie Psychologii pod opieką dr Doroty Chmielewskiej - Łuczak, postanowiło zaangażować się w podobne działania. Członkinie i członkowie KNS zorganizowali więc cykl otwartych wykładów i warsztatów oraz pokaz filmu “Artykuł osiemnasty”. Dodatkowo na korytarzu funkcjonowało Tęczowe Stoisko, gdzie można było częstować się ciastami i zaopatrzyć w tęczową przypinkę.


W czasie wakacji ukazał się kolejny numer czasopisma "Ogrody Nauk i Sztuk", a w nim m. in. publikacje prac empirycznych naszych studentek i studentów, stanowiących efekt badań prowadzonych w ramach studenckich projektów badawczych realizowanych w Instytucie Psychologii.


3 czerwca w naszym Instytucie gościł Miłosz Brzeziński, psycholog, certyfikowany coach i mentor biznesowy, członek Rady Ekspertów ośrodka analitycznego ThinkTank, wykładowca akademicki w programach Executive DBA i Executive MBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk oraz autor kilku niezwykle poczytnych książek popularyzujących wiedzę z zakresu psychologii: "Życiologia czyli o mądrym zarządzaniu czasem", "Głaskologia" czy "Biznes czyli sztuka budowania relacji. Bryki z życia".


W piątek 26 kwietnia w naszym Instytucie miało miejsce niecodzienne spotkanie. Naszym gościem był wybitny polski psycholog Profesor Jan Strelau. Profesor jest autorem przełomowej w psychologii pracy "Temperament i typ układu nerwowego", w której wyłożył opracowaną przez siebie oryginalną Regulacyjną Teorię Temperamentu, a także wielu artykułów naukowych. Jest również współautorem najważniejszych narzędzi do pomiaru temperamentu, adoptowanych do wielu wersji językowych i powszechnie używanych na świecie. Studentom znany jest również jako autor i współautor licznych podręczników akademickich, takich chociażby jak "Psychologia temperamentu", "Psychologia różnic indywidualnych" czy "Psychologia. Podręcznik akademicki". W roku 2011 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo - dydaktycznej, za podejmowaną wieloletnią pracę zawodową i działalność społeczną. Jest też laureatem wielu innych prestiżowych odznaczeń i nagród, m. in. tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Nagrody Prezesa Rady Ministrów, Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Nagrody New Europe Prize czy Nagrody Life-Time Achievement, przyznawanej przez Europejskie Stowarzyszenie Psychologii Osobowości.


W dniach 12-13 kwietnia 2019 w Pałacyku przy Ośrodku Alzheimerowskim w Ścinawie odbyło się organizowane cyklicznie przez wrocławski oddział Polskiego Towarzystwa Psychologicznego XII Seminarium Neuropsychologiczne "Mózg aktywny". Współorganizatorem tegorocznej edycji był Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.


23 marca w naszym Instytucie odbył się gościnny wykład "Czy religię da się badać w laboratorium?" dra Martina Langa. Dr Lang jest absolwentem religioznawstwa na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, pracował też w charakterze post-doc na wydziale Antropologii Uniwersytetu w Connecticut i na wydziale Biologii Ewolucyjnej Człowieka na Uniwersytecie Harvarda. Jest członkiem berneńskiej grupy LEVYNA - laboratorium eksperymentalnych badań nad religią.


19 marca w naszym Instytucie odbyło się spotkanie pod hasłem "Psychologiczne aspekty mistrzostwa sportowego". W trakcie jego trwania rozważane były główne cele i zadania współczesnej psychologii sportu, rola psychologa sportowego i psychologii w sporcie, a także ważne aspekty wsparcia psychologicznego z punktu widzenia sportowców. Naszymi gośćmi byli prof. dr. hab. Jan Blecharz z Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu AWF w Krakowie, psycholog polskiej ekipy na Igrzyskach Olimpijskich w Albertville i Salt Lake City, pracujący m. in. z polską kadrą skoczków narciarskich oraz Renata Mauer - Różańska, wybitna polska strzelczyni, dwukrotna mistrzyni olimpijska i trzykrotna medalistka mistrzostw świata. Spotkanie poprowadziła dr Kamila Madeja - Bień z Zakładu Psychologii Rozwoju.


Tegoroczny Dzień Kobiet w naszym Instytucie świętowaliśmy przez kilka dni. Tydzień Kobiet pomyślany został jako cykl spotkań wraz z wydarzeniami towarzyszącymi. Całość zorganizowana została w dniach 4 - 8 marca przez Studenckie Koło Naukowe Genderówka, działające przy Instytucie Psychologii od ubiegłego roku pod opieką dr Katarzyny Serafińskiej z Zakładu Psychologii Eksperymentalnej Psychologii Społecznej.


W piątek 11 stycznia w naszym Instytucie gościła prof. dr. hab. Katarzyna Schier, wybitna uczona, psychoterapeutka, superwizorka Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, autorka głośnej ostatnio książki "Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie". Pani Profesor na co dzień pracuje w Katedrze Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a pracę naukową z powodzeniem łączy praktyką kliniczną. Jest autorką ponad 100 publikacji naukowych, w tym ważnych, czytanych i dyskutowanych pozycji książkowych, prezentujących wyniki badań własnych oraz studia kliniczne.