Informacje o kierunku

 

Muzykologia wrocławska. Inna niż wszystkie

Chemik bada zachowanie się atomów, astronom – odległych gwiazd. Psycholog zgłębia umysł człowieka, socjolog zaś jego zachowanie w zbiorowości zwanej społeczeństwem. My na muzykologii badamy muzykę. Jeden z najwznioślejszych, ale i najbardziej podstawowych wytworów ludzkiej kultury. Przedmiotu naszych badań można pozazdrościć. Niezależnie od tego, jakie kto ma gusta, bo przecież nie o gustach się tu dyskutuje. Muzyka, czyli to wszystko czego słuchamy, możemy słuchać albo czego nie słuchamy. Jej granice są ostatnio płynne, są dźwięki ułożone, nieułożone, rozłożone, przełożone i założone. W labiryncie światów audiosfery, w którym przecież każdy człowiek potrzebuje znaleźć swoje miejsce, nie ma lepszego przewodnika niż muzykolog.

Wymykamy się szatkowaniu nauki podług konwencjonalnych podziałów, nie ma: ścisłe-humanistyczne. W manuskryptach grzebać będą historycy (a jest w czym szperać na Dolnym Śląsku). Są tacy, którzy lubią liczyć i analizować – i dla nich jest tu miejsce, wszak sztuka dźwięków opiera się na fizyce i jej aspektach matematyczno-logicznych. Wreszcie są wśród nas antropolodzy i estetycy, którzy (na szczęście) nie dowiedzieli się jeszcze, po co człowiekowi muzyka, jaka jest i jaka powinna być jej rola. Trudno o dziedzinę bardziej wielowymiarową. Trudno o przedmiot badań bardziej ulotny, ale i bardziej obecny w życiu rodzaju ludzkiego od samych jego początków. Czasy się zmieniają, wraz z nimi muzyka – zaszczytną rolą jest chodzić jej ścieżkami, czy to w przeszłość, czy w przyszłość.

Dobrym początkiem tej podróży będą studia muzykologiczne w stolicy Dolnego Śląska. Nasz instytut jest jak Wrocław. Posiada niezwykłą historię (o czym można przeczytać tutaj), poważne zaplecze badawcze i dydaktyczne, ale i siłę młodości, jaka charakteryzuje akademickie europejskie miasta. Różne losy, poglądy i prądy kultury łączą się tu i dzielą tak, jak nurty naszej rzeki, Odry.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej o muzykologii?

 

Dlaczego warto studiować u nas?

  • W Instytucie na wykładach i seminariach z udziałem studentów regularnie gościmy wybitnych muzykologów z renomowanych ośrodków akademickich. Dzięki grantom z programu Visiting Professors Miasta Wrocław w 2018 roku naszym gościem był prof. Karol Berger (Standford University) a w 2019 prof. Reinhard Strohm (Oxford University);
  • Nowy program studiów oparty został również na sugestiach naszych studentów, dlaczego oferuje nie tylko zajęcia historyczne i teoretyczne, ale również szereg zajęć o charakterze warsztatowym (krytyka muzyczna, edytorstwo nutowe, cyfrowa edycja dźwięku, branża muzyczna) i obozów terenowych (etnomuzykologiczych i audiosferycznych). Specyfiką naszego programu jest unikalny w skali europejskiej blok poświęcony zagadnieniom dźwięku, pejzażu dźwiękowego i audiosfery.
  • Badania w Instytucie Muzykologii prowadzone są na najwyższym poziomie naukowym, czego dowodem są liczne publikacje w dwóch seriach wydawniczych Instytutu - polskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego - dotychczas 13 książek) i angielskiej (Wydawnictwo Petera Langa - dotychczas 19 książek)
  • W naszym Instytucie działa koło naukowe studentów oraz chór kameralny.
  • Wrocław to miasto przyjazne muzyce. Tutaj działają ważne instytucje muzyczne (Narodowe Forum Muzyki, Opera Wrocławska, Akademia Muzyczna), odbywa się wiele festiwali muzycznych różnego rodzaju (Wratislavia Cantans, Jazz nad Odrą, Ethno Jazz Festival, Jazztopad, Musica Electronica Nova, Avant Art Festival, Wrocławski Festiwal Gitarowy), funkcjonują szkoły i biblioteki muzyczne. Nasz Instytut systematycznie współpracuje z częścią z wymienionych instytucji.