Studiuj muzykologię we Wrocławiu! | Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego 

Muzykologia

Organizacja

Studenci

Rekrutacja

Varia
Muzykologia wrocławska. Inna niż wszystkie


Chemik bada zachowanie się atomów, astronom – odległych gwiazd. Psycholog zgłębia umysł człowieka, socjolog zaś jego zachowanie w zbiorowości zwanej społeczeństwem. My na muzykologii badamy muzykę. Jeden z najwznioślejszych, ale i najbardziej podstawowych wytworów ludzkiej kultury. Przedmiotu naszych badań można pozazdrościć. Niezależnie od tego, jakie kto ma gusta, bo przecież nie o gustach się tu dyskutuje. Muzyka, czyli to wszystko czego słuchamy, możemy słuchać albo czego nie słuchamy. Jej granice są ostatnio płynne, są dźwięki ułożone, nieułożone, rozłożone, przełożone i założone. W labiryncie światów audiosfery, w którym przecież każdy człowiek potrzebuje znaleźć swoje miejsce, nie ma lepszego przewodnika niż muzykolog.

Wymykamy się szatkowaniu nauki podług konwencjonalnych podziałów, nie ma: ścisłe-humanistyczne. W manuskryptach grzebać będą historycy (a jest w czym szperać na Dolnym Śląsku). Są tacy, którzy lubią liczyć i analizować – i dla nich jest tu miejsce, wszak sztuka dźwięków opiera się na fizyce i jej aspektach matematyczno-logicznych. Wreszcie są wśród nas antropolodzy i estetycy, którzy (na szczęście) nie dowiedzieli się jeszcze, po co człowiekowi muzyka, jaka jest i jaka powinna być jej rola. Trudno o dziedzinę bardziej wielowymiarową. Trudno o przedmiot badań bardziej ulotny, ale i bardziej obecny w życiu rodzaju ludzkiego od samych jego początków. Czasy się zmieniają, wraz z nimi muzyka – zaszczytną rolą jest chodzić jej ścieżkami, czy to w przeszłość, czy w przyszłość.

Dobrym początkiem tej podróży będą studia muzykologiczne w stolicy Dolnego Śląska. Nasz instytut jest jak Wrocław. Posiada niezwykłą historię (o czym można przeczytać poniżej), poważne zaplecze badawcze i dydaktyczne, ale i siłę młodości, jaka charakteryzuje akademickie europejskie miasta. Różne losy, poglądy i prądy kultury łączą się tu i dzielą tak, jak nurty naszej rzeki, Odry.

 • Serdecznie zapraszamy do Instytutu Muzykologii w Dniu Otwartym 31 maja 2017 (Szewskiej 36, sala 208). Program spotkania:
  1. 12.00–12.10 – Powitanie. Słowo wstępne prof. Macieja Gołąba (dyrektor Instytutu Muzykologii UWr) i Agnieszki Grudzień (przewodniczącej Koła Naukowego Muzykologii)
  2. 12.10–12.30 – Informacje o kierunku i rekrutacji
  3. 12.30–13.00 – Z prac studentów muzykologii UWr – wystąpienie Jakuba Kopanieckiego (II rok studiów magisterskich) Wniknąć w wirtualny świat. Muzyczna immersja w komputerowych grach fabularnych
  4. 13.00–13.15 – Pytania i odpowiedzi
  5. 13.20–14.30 – Z historii wrocławskiej muzykologii: prelekcja dr Agnieszki Drożdżewskiej (z niespodzianką!)
  6. 14.45–15.10 – Spotkanie w bibliotece Instytutu Muzykologii UWr


 • Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dr Ewy Kofin, wybitnej wrocławskiej krytyczki muzycznej i muzykologa, na temat naszego Instytutu w czasopiśmie "Muzyka w mieście": "Wrocławska muzykologia pięknie prosperuje, a dowodem na jej niewątpliwie bardzo wysoki poziom może być fakt, że regularnie zyskuje bardzo dobre opinie o swojej działalności ze strony wizytującej ją Państwowej Komisji Akredytacyjnej Szkolnictwa Wyższego". Artykuł przeczytasz na stronie pisma.

 • Zobacz także rozmowę Agaty Mierzejewskiej z prof. dr hab. Remigiuszem Pośpiechem, kierownikiem Zakładu Muzykologii Historycznej w naszym Instytucie (wywiad przeprowadzony podczas 41. Konferencji Muzykologicznej ZKP i X Konferencji NIFC, Radziejowice, 17-19 X 2012 r.)

  Aktualizacja: 27.04.2017

 • Studiuj muzykologię we Wrocławiu!
 | Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego
  Zobacz wydarzenia z roku: