Noc Humanistów | Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego 

Muzykologia

Organizacja

Studenci

Rekrutacja

Varia
21 maja 2016 w godzinach 19:00-23:00 odbędzie się na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych kolejna Noc Humanistów. W tym roku pod hasłem: "Ciało w humanistyce".

Godz. 18.00-19.00, s. 107 Instytut Muzykologii, ul. Szewska 36

Alicja Ryczkowska (Instytut Muzykologii), Muzyka - relaks dla ciała i duszy Wielu z nas ma zwyczaj słuchania muzyki po stresującym dniu. Nie każdy jednak wie, jak to się dzieje, że muzyka pomaga nam w nam w osiągnięciu relaksu. Co sprawia, że muzyka, którą lubimy pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie emocjonalne i fizyczne? Jak dobierają muzykę do celów relaksacyjnych muzykoterapeuci? Tych i pokrewnych zagadnień będzie dotyczyć moje wystąpienie.

Godz. 20.00-21.00, s. 107 Instytut Muzykologii, ul. Szewska 36

Dariusz Marciniszyn (Instytut Muzykologii), Ivo Pogorelich, geniusz o wielu obliczach. - O metamorfozie stylu wykonawczego jednego z najwybitniejszych żyjących pianistów

Nie ulega wątpliwości, że Ivo Pogorelich należy do grona najbardziej kontrowersyjnych pianistów naszych czasów. Już w roku 1980, w trakcie występów na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina zyskał sobie zarówno zagorzałych zwolenników, jak i wielu oponentów. Po konkursie pianista rozpoczął niemal spektakularną karierę, regularnie występując na całym świecie i nagrywając płyty dla wytwórni Deutsche Grammophon. Po śmierci żony (rok 1996) pianista na kilka lat wycofał się z estrady, a gdy powrócił jego interpretacje były już całkiem innym muzycznym zjawiskiem. Na czym więc polega fenomen wykonań Ivo Pogorelicha? Dlaczego zwłaszcza w ostatnich latach tak niewielu odbiorców potrafi zrozumieć jego geniusz? Celem referatu jest próba precyzyjnej periodyzacji i wykazania zmian zachodzących w wykonaniach pianisty w latach 1978, 2016.

Instytut Muzykologii na portalu Facebook

Aktualizacja: 29.05.2016

Noc Humanistów
 | Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego
Zobacz wydarzenia z roku: